كدخبر: 39087 | تاریخ مخابره : ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۴ |

 

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد معرفی شد

 

 

 

پرینت خبر

اقلیم قلم -غلامحسین حکمتیان روز سه شنبه در آیینی با حضور معاون سازمان جنگل ها در امور آبخیزداری، مراتع و بیابان و جمعی از مسئولان اجرایی به عنوان مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد معرفی و از خدمات مدیر کل پیشین عزت الله بهشتی فر تجلیل شد.

حکمتیان ۱۶ مهر ماه جاری با حکم جلیل آقایی رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به سمت مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد منصوب شد.
مدیرکل جدید منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد در این آئین اظهار داشت: تخریب منابع طبیعی در کهگیلویه و بویراحمد بهانه ای برای امرار معاش مردم شده است.
غلامحسین حکمتیان افزود: یکی از عوامل بسیار تاثیر گذار بر این موضوع در این استان بیکاری و عدم اشتغال جوانان است.
وی بیان کرد: استفاده صحیح از منابع طبیعی باید به طور دقیق به مردم آموزش داده شود تا این ظرفیت خدادادی در استان از بین نرود.
مدیرکل جدید منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: توسعه کشت گیاهان دارویی، جنگل کاری مشارکتی، اجرای پروژه های مکانیکی و بیولوژیکی به منظور جلوگیری از فرسایش خاک از عمده ترین اهداف پیش روی این اداره خواهد بود.
مدیرکل پیشین منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: رتبه برتر جنگل کاری مشارکتی و گیاهان دارویی را این استان در کشور کسب کرده است.
وی افزود: ۳۶ هزار هکتار گیاه دارویی در این استان کشت شده که در هر هکتار برای بهره برداران ۱۵۰ میلیون ریال سود خواهد داشت.
بهشتی فر بیان کرد: ۳۶ طی ۶۷۳ فقره پرونده با پرونده سازی در سطح یک هزار و ۱۵۹ هکتار در استان متصرفین خلعید شده‌اند.
وی ابراز داشت: کاهش مساحت حریق در جنگل‌های استان از یک هزار و ۲۰۰ هکتار در سال هم اینک به حدود ۴۰۰ هکتار در سال رسیده است.
بهشتی فر افزود: در طی سال‌های اخیر ۶۳۰ آبگرمکن در مناطق جنگل نشین استان نصب شده است.
وی با اشاره به دیگر اقدامات صورت گرفته، تصریح کرد: ۳۶۰ فقره حریق در این استان خاموش شد.
کهگیلویه و بویراحمد یک میلیون و ۷۲۲ هزار و ۸۰۰ هکتار عرصه جنگلی و مرتعی دارد که از این میزان ۹۹۹ هزار و ۱۰۰ هکتار جنگل و ۷۲۳ هزار و ۷۰۰ هکتار نیز مرتع است.

معاون آبخیزداری، مراتع و بیابان سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری گفت: ۲۰۰ میلیون دلار بودجه از محل صندوق توسعه ملی در سال جاری برای بهبود وضعیت منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اختصاص یافته است.

 ناصر حیدری پوری روز سه شنبه در آئین تودیع و معارفه مدیران پیشین و جدید مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج، اظهار داشت: در حوزه آبخیز داری در قالب عملیات بیولوژیک، ۲۵ هزار هکتار جنگل کاری در سال جاری برای سراسر کشور برنامه ریزی شده است.
وی افزود: با این اعتبار طرح های آبخیزداری با هدف جلوگیری از هدر رفت آب، جلوگیری از سیل، گسترش پوشش گیاهی و تغذیه سفره های آب زیرزمینی صورت می گیرد.
حیدری پوری بیان کرد: با تاکید مقام معظم رهبری در سال جاری ممنوعیت بهره برداری از جنگل های کشور در طرح تنفس در برنامه ششم اجرایی شده است.
معاون سازمان جنگل ها در امور آبخیزداری، مراتع و بیابان تصریح کرد: همچنین عملیات آبخوان داری ،مقابله با گرد و غبار و طرح های بیابان زدایی از جمله برنامه های امسال سازمان جنگل ها در کشور است.
حیدری پوری عمق فاجعه گرد و غبار در خوزستان را بالا ذکر کرد و افزود: با همکاری ۲۱ قرارگاه و برخی نواحی استانی از سال ۹۵ تاکنون عملیات نهال کاری در۲۰ هزار هکتار از کانون‌ های هشت گانه بحرانی استان خوزستان انجام شده است.
وی گفت: در خوزستان تاکنون ۱۷ هزار هکتار عملیات مالچ پاشی و ۴۵ هزار هکتار عملیات قرق صورت گرفته است .
معاون سازمان جنگل ها در امور آبخیزداری، مراتع و بیابان بیان کرد: طبق اعلام سازمان هواشناسی شاخص آلودگی هوای خوزستان از ۱۰ هزار به ۳ هزار کاهش یافته است.
وی تاکید کرد: طبق نقشه‌های توپوگرافی سالیانه ۴۱۳ میلیارد مترمکعب آب در کشور تولید می شود که بخشی از این آب ها (حدود ۲۸۰میلیون متر مکعب) متر مکعب تبخیر و بخشی به دلیل نبود مدیریت مصرف به هدر می رود.
حیدری پوری تاکید کرد که طرح‌ های آبخیزداری باید با مشارکت ۱۰۰درصدی مردم و همکاری تنگاتنگ دستگاه های اجرایی صورت بگیرد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.