بازديد: 72 بازدید
كدخبر: 39353 | تاریخ مخابره : ۲۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۴ |

 

 

ورزش گفتمان مشترک جهانی

 

 

 

پرینت خبر
اقلیم قلم – ورزش گفتمان مشترک در بین تمام جوامع بشری است که افزون بر سلامتی، میدانی برای رقابت سالم در سطح جهانی است.

کارشناسان می گویند:ورزش دومین پدیده پرطرفدار در جوامع بشری پس از مذهب است که این امر می تواند زمینه ساز صلح جهانی نیز باشد.
متخصصان بر این باور هستند که ورزش فرصت خوبی برای تمرین مشارکت پذیری تمام گروه های سنی در سطح ملی و جوامع مدنی در فعالیت های اجتماعی نیز هست.
ورزش معمولا در ابعاد همگانی و قهرمانی مورد توجه عموم مردم است.
ورزش های همگانی که هر روز بر اهمیت آن برای کاهش آسیب های اجتماعی و سلامت جسمانی و روانی افزوده می شود.
ورزش های قهرمانی و پهلوانی افزون رواج اخلاق مداری در جوامع مدنی زمینه ساز دور هم نشینی های سالم را فراهم می کند.
میزان مشارکت ورزشکاران در ورزش‌های همگانی کشور که قبل از دولت یازدهم ۱۶ درصد بود سال ۱۳۹۶، به ۲۱ و نیم درصد رسیده است.
منظور از سرانه ورزش های همگانی، مدت زمانی است که مردم در طول سال به این نوع ورزش ها می پردازند.
هم اینک ۶۰۰ خانه ورزش روستایی در مناطق مختلف کشور فعالیت می کند.
سرانه ورزش مردم از ابتدای دولت یازدهم تاکنون از ۱۲ دقیقه به ۱۶ دقیقه رسیده است.
** مشارکت مردم کهگیلویه و بویراحمد در ورزش های همگانی
مدیرکل ورزش و جوانان کهگیلویه وبویراحمد گفت:سالیانه ۲۰۰ هزار نفر از مردم این استان در فعالیت و همایش های ورزشی شرکت می کنند که از این تعداد ۲۵هزار نفر کارت بیمه ورزشی دریافت کردند.
سید محمد تقی علوی اظهار داشت: در حالی که تعداد ورزشکاران سازمان یافته کهگیلویه و بویراحمد در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی یکهزار و ۵۰۰ نفر بود ثبت چنین رکوردی در این استان موفقیت آمیز است.
**زیرساخت های موجود
وی می گوید: توسعه زیرساخت های ورزش در مناطق شهری و روستایی،ایجاد شرایط مشارکت زنان و مناطق روستایی در فعالیت های ورزشی از دستاوردهای حوزه ورزش کهگیلویه و بویراحمد پس از پیروزی انقلاب اسلامی است.
مدیرکل ورزش و جوانان کهگیلویه و بویراحمد می گوید: هم اکنون ۱۱۷ مکان ورزشی در مناطق شهری و روستایی این استان در حال خدمات رسانی به ورزشکاران است.
وی با بیان اینکه در زمان پیش از پیروزی انقلاب اسلامی سه زیرساخت ورزشی تنها برای فعالیت ورزشی افرادی خاص در شهرستان گچساران وجود داشت گفت:هم اکنون در مناطق روستایی ۸۰ زیرساخت ورزشی ایجاد شده است.
**هیات های ورزشی فعال
به گفته علوی هم اکنون ۴۶ هیات ورزشی در کهگیلویه و بویراحمد فعالیت می کنند که برخی از رشته های ورزشی دارای سالن های تخصصی و آکادمی ورزش برای پرورش قهرمانان از پایه هستند.
مدیرکل ورزش و جوانان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد:سالیانه ۵۰۰ میلیارد ریال برای زیرساخت های ورزشی این استان تصویب می شود که بخش زیادی از آن اختصاص و هزینه می شود.
**چالش های ورزش کهگیلویه و بویراحمد
علوی معتقد است که نبود سرمایه گذاران بخش خصوصی، ضعف تیم داری باعث مهاجرت ورزشکاران قهرمان به باشگاه های استان های هم جوار شده است.
وی با اشاره به حضور ورزشکاران این استان در عرصه های بین المللی می گوید: استعدادهای فراوانی برای ایجاد تیم های خوب در سطح اول کشور به ویژه در رشته های فوتبال و دومیدانی وجود دارد.
وی خواستار استفاده بیشتر دستگاه های اجرایی از ماده ۵۳ برای حمایت از کارکنان ورزشکار خود شد.
**موفقیت های ورزشکاران کهگیلویه و بویرحمد
علوی در پاسخ به سوالی درباره مهمترین نشانه پویایی ورزش کهگیلویه و بویراحمد چیست گفت: راهیابی تیم خائیز دهدشت به لیگ برتر هندبال و درخشش برخی ورزشکاران در عرصه های فراملی گواهی بر موفقیت های ورزش این خطه در سال های اخیر است.
**زیرساخت های در حال احداث
مدیرکل ورزش و جوانان کهگیلویه وبویراحمد گفت: ۹۰ طرح ورزشی در بخش های مختلف با اعتباری افزون بر ۴۶۰ میلیارد ریال در این استان در حال اجراست.
سید محمد تقی علوی اظهار داشت: افزون بر ۸۰ میلیارد ریال از این مبلغ در قالب اعتبارات عمرانی ملی و استانی اختصاص یافته است.
وی تصریح کرد: ۱۶۰میلیارد ریال نیز از محل ماده ۹۴ و ۲۷ صدم درصد ارزش افزوده در قانون بودجه و ۲۱۰ میلیارد ریال نیز از محل اعتبارات نفت به این طرح ها اختصاص یافته است.
مدیرکل ورزش وجوانان کهگیلویه وبویراحمد گفت: میزان پیشرفت این طرح ها بین ۱۰ تا بالای ۹۰درصد است.
علوی ابراز داشت: همچنین علاوه بر این تعداد طرح ورزشی ۶ خانه جوان با اعتباری افزون بر ۳۳ میلیارد ریال در شهرهای یاسوج، دنا، دهدشت، باشت ، بهمئی و گچساران در حال اجراست.
وی بیان کرد: اعتبار مورد نیاز این طرح ها از محل اعتبارات وزارتخانه ورزش وجوانان پیش بینی شده است.
** اهمیت ورزش از دیدگاه مسئولان
معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به مستعد بودن جوانان استان در عرصه ورزش، گفت: شرایط لازم برای بروز و شکوفایی هر چه بیشتر این استعدادها از سوی متولیان امر فراهم شود.
سید محمدکاظم نظری اظهار داشت: در این صورت ورزشکاران استان موفقیت ها و افتخارات بیشتری در میدان های ملی و بین المللی کسب می کنند.
وی افزود: مسئولان اجرایی کهگیلویه و بویراحمد در حد توان از ورزشکاران مرد و زن رشته های مختلف این استان حمایت مادی و معنوی خواهند کرد.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: در وضعیت نامطلوب اقتصادی ایران کسب مدال و عنوان از سوی ورزشکاران کشور و این استان در رقابت های ملی یا بین المللی سبب گسترش نشاط، شادی و امید در جامعه می شود.
نظری عنوان کرد: متولیان ورزش کهگیلویه و بویراحمد برنامه ریزی اصولی در راستای استمرار موفقیت های ورزشکاران رشته های مختلف استان در میادین ملی و بین المللی را انجام دهند.
وی ابراز داشت: حضور ورزشکاران کهگیلویه و بویراحمد در رقابت های مهم شامل المپیک، بازی های آسیایی یا پارا آسیایی نباید مقطعی باشد.
سرانه ورزشی این استان با زمین‌های خاکی بیش از ۱٫۵ متر مربع است.
استان ۷۱۳هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی ایران قرار دارد.

فرزانه شریفی خبرنگار اقلیم قلم

دیدگاه خود را به ما بگویید.