بازديد: 78 بازدید
كدخبر: 39662 | تاریخ مخابره : ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۵:۰۳ |

 

 

منطقه حفاظت شده خائیز مهیای سرشماری است

 

 

 

پرینت خبر
اقلیم قلم – جعفری نژاد در بازدید از این منطقه گفت: با پایش میدانی منطقه شرایط برای سرشماری مهیا است.

هر ساله به منظور اطلاع از وضعیت جمعیتی گونه های مهم حیات وحش , روند افزایشی یا کاهشی آن ها در تمام مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع تحت مدیریت محیط زیست استان کار شمارش حیات وحش انجام می گیرد.

محسن جعفری نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست استان در بازدید و پایش میدانی  ۲ روزه منطقه حفاظت شده خائیز قبل از شمارش حیات وحش گفت: امسال مطابق برنامه ریزی های انجام گرفته  قرار است از نیمه دوم آبانماه  ۴۰ نفر کارشناس و محیط بان در قالب ۱۴  اکیپ طی ۳ روز  کار شمارش حیات وحش مناطق حفاظت شده گرمسیری استان را انجام دهند.

وی به مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان در شهرستانهای گرمسیری استان اشاره کرد و گفت : خائیز و سرخ , دیل ,خامین , سولک  و  شکار ممنوع لار, حاتم تلرش و  ماغر مناطقی هستند که باید  شمارش شوند.

جعفری نژاد هدف از این سرشماری ها  را تخمین جمعیت کل و بز، در مناطق مختلف حفاظت شده  و شکار ممنوع دانست و گفت: اگرچه مشاهدات سایر گونه ها از جمله گوشتخواران و حتی نمایه های حضور سایر گوشتخواران مهم نیز در فرم های سرشماری نیز ثبت می شوداما دراین سرشماری  که به روش مشاهده مستقیم  انجام می گیرد وضعیت آبی مناطق و پوشش گیاهی نیز مورد بررسی قرار می گیرد .

وی درادامه افزود: دراین سرشماری, اساتیدی از دانشگاه ,تشکل های محیطی  زیستی مردم نهاد , همیاران افتخاری و معتمدین محیط زیستی  نیروهای این اداره کل را دراین سرشماری همراهی خواهند کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان افزود: پس از این آمار برداری اطلاعاتی در خصوص وضعیت ترکیب سنی و جنسی جمعیت های موجود, توجه به اهمیت , حمایت و آشنایی هرچه بیشتر با مشکلات محیط زیستی پیش روی شهرستان و تبادل نظر در جهت , چگونگی برخورد و رفع مشکلات زیست محیطی برنامه ریزی خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با حضور در پاسگاه محیط بانی خائیز با محیط بانان این منطقه گفتگو و با اشاره به ارزش های زیستی و تنوع گسترده گیاهی و جانوری در این منطقه از زحمات و تلاش های آنها در جهت حفظ و حراست از محیط زیست کشورمان صمیمانه تشکر و قدردانی کرد.

جعفری نژاد در پایان با اشاره به اراده و تلاش جدی مسؤولان سازمان در جهت بهبود وضعیت معیشتی محیط بانان و در دستور کار بودن لوایح و قوانین حمایتی، تصریح کرد: امیدواریم در سال های پیش رو بتوانیم با همت و تلاش مضاعف اقدامات مثبت و موثری در راستای تحقق اهداف زیست محیطی و بالندگی هرچه بیشتر سازمان انجام دهیم.

گفتنی است  مجموع ۴۱هزار و ۶۶۱ هکتارمناطق حفاظت شده خائیز سرخ , خامین و دیل در محدوده گچساران , ۱۷ هزار و ۵۰۸ هکتار  بخشی از خائیز و سرخ درمحدوده  کهگیلویه ,۱۲ هزار و ۸۱۲ هکتار حفاظت شده سولک و شکار ممنوع ماغر در محدوده بهمئی و ۲۸ هزار و ۲۲۰هکتار شکار ممنوع لار و بخشی از حفاظت شده خامین در محدوده باشت است. 

دیدگاه خود را به ما بگویید.