كدخبر: 43283 | تاریخ مخابره : ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۸ |

 

 

برف و باران کهگیلویه و بویراحمد را فرا می گیرد

 

 

 

پرینت خبر

اقلیم قلم -کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت: بارش سنگین برف و باران، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه ها و آبگرفتگی معابر از صبح فردا یکشنبه نقاط مختلف این استان را در برمی گیرد.

ولی بهره مند اظهار داشت: بر اساس بررسی نقشه های پیش یابی و مدل های مختلف جوی سامانه جدیدی از صبح فردا یکشنبه تا دوشنبه صبح در نقاط مختلف استان فعال خواهد بود.
وی افزود: با توجه به حجم بارش، ماهیت رگباری، رعدبرق و همچنین بارش تگرگ در برخی نقاط هم استانی ها ضمن رعایت نکات ایمنی از مسافرت های غیر ضروری پرهیز کنند.
بهره مند بیان کرد: با توجه به شدت بارش‌ها در مناطق و شهرستان های گرمسیری و جنوبی استان، طغیان رودخانه‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها، آبگرفتگی معابر عمومی و نیز اختلال در تردد جاده ای ناشی از کاهش دید افقی دور از انتظار نیست.
وی توصیه کرد که برای کاهش خسارات احتمالی، تمهیدات لازم از سوی مردم، سازمان‌های امدادی و مدیریت بحران به کار گرفته شود.
کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: بررسی روند میزان بارندگی های امسال و مقایسه آن با سال های گذشته نشان می دهد استان کهگیلویه و بویراحمد پس از ۱۰ سال وارد ترسالی شده است.
در صورتی که میزان بارش باران در هر منطقه ای بیشتر از میانگین بلند مدت باشد ترسالی و اگر کمتر از آن باشد خشکسالی گفته می شود.
هر ۶ ایستگاه اصلی هواشناسی این استان بارندگی های بیشتر از میانگین بلند مدت را ثبت کرده اند که از ۱۰ سال گذشته تاکنون بی سابقه بوده است.
میانگین بارش باران در سال زراعی جاری یعنی از ابتدای مهر تاکنون به بیش از ۶۵۲٫۱ میلی متر رسیده در حالی که میانگین بارندگی در مدت مشابه پارسال در این استان ۱۷۸ میلیمتر باران بود.
میزان بارش باران ابتدای سال جاری تاکنون در شهر یاسوج به ۸۵۳٫۹ میلیمتر رسیده است و این شهر پس از ۱۰ سال ترسالی را تجربه می کند.
کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومترمربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.