كدخبر: 43548 | تاریخ مخابره : ۱۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۹ |

 

 

بخشدار بوستان:چرای بی رویه دام از تهدیدهای جنگل ها و مراتع است

 

 

 

پرینت خبر
اقلیم قلم –  بخشدار بوستان گفت: چرای بی رویه دام از تهدیدهای جنگل ها و مراتع است که ماتع تجدید نسل و احیا درختان بلوط شده است.

مجید محمدی فر افزود: اجرای طرحهای قرق جنگلها و مراتع کاشت و احیای درختان بلوط  از راهبردهای موثر در زمینه صیانت از درختان بلوط است که باید با احیا و حفظ منابع جنگلی این سرمایه ارزشمند را که از گدشتکان به ارث به مارسیده برای نسل آینده نگه داریم.

بخشدار بوستان تصریح کر: مردم این مناطق قرنهاست که زندگی آنها با درختان بلوط عجین شده و از مزایای بلوط به لحاظ مواد غذایی سنتی و خوراک دام  از سرسبزی و سرسبزی و لطافت آن و سایر مزایای آن بهره میبردند.

محمدی فر گفت: زیبایی زاگرس به پوشش گیاهی آن بویژه درختان بلوط بوده و امروز این سرمایه خدادادی که میراثی چندین هزارساله و طبیعی هست در معرض تهدید و نابودی هست.

بخشدار بوستان استفاده نادرست افراد نادان بویژه روستاییان و قطع درختان بلوط با هدف تهیه چوب و زغال در کنار سایر تهدیدات را از مهمترین عوامل نابودی پوشس جنگلی زاگرس بویژه مناطق باشت بویژه منطقه پشتکوه هست.

ایشان تصریح کرد. خشکسالی چندسال گذشته و وجود نوعی حشرات و آفات گیاهی ویژه درختان بلوط باعث شده تا پوشس درختان بلوط منطقه در معرض تهدید جدی قرار گیرند.

بخشدار بوستان از دستگاههای متولی بویژه منابع طبیعی و محیط خواست تا با انجام کارهای مطالعاتی و اجرای طرحهای مختلف از این سرمایه ملی و خدادادی صیانت کنند.

وی همچنبن خواست با اجرای برنامه های فرهنگی برای روستاییان وبیان مزایای درختان بلوط و افزایش مشارکت مردی بویژه با ایجاد سمن های زیست محیطی در سطح شهرستان وبخش و همچنین افزایش نیروهای محیط بان در سطح شهرستان در حراست از جنگلها بویژه درختان کم یاب بلوط کوشا باشیم.

دیدگاه خود را به ما بگویید.