كدخبر: 44146 | تاریخ مخابره : ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۳ |

 

 

پروژه ای که در باشت به شهروندان سلامتی هدیه می دهد

 

 

 

پرینت خبر
اقلیم قلم -در این سال‌ها  شهرستان باشت شاهد کلنگ زنی، بهره برداری و افتتاح پروژه های کوچک و بزرگی بود که هر کدام به نوبه خود مشکلی از مشکلات مردم این دیار را مرتفع کرد.

اما با توجه به اجرای طرح تحول سلامت و نگرش سازنده دولت به کاهش هزینه های درمانی و افزایش میزان دسترسی مردم به خدمات درمانی و همچنین همت خیرین و توجه ویژه مسئولان مجهز ترین کلینیک تخصصی استان در اوایل سال ۹۴ در شهر باشت با اولویت پزشکان متخصص داخلی، اطفال، زنان و زایمان، قلب و عروق، عفونی و اعصاب و روان به صورت پاره وقت به مردم خدمت رسانی می کنند.

این کلنیک که با استقبال چشمگیری از سوی مردم همراه بوده است با توجه به بروز بودن دستمزد پزشکان و تلاش های مسئولان بهداشت و درمان شهرستان و نماینده مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی هم اکنون همه روزه با ۲۱ متخصص پذیرای بیماران این شهرستان است تا دیگر بیماران این دیار به غیر از درد بیماری، دردی نداشته باشند.

دکتر فرشاد رستمی  مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان باشت امروز با حضور در کلنیک و سرکشی به بیماران  ضمن تشکر از نماینده مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی گفت: کلنیک تخصصی زنده یاد حاج ظفر تاجگردون شهر باشت در راستای طرح تحول نظام سلامت در دو طبقه و با زیر بنای ۷۶۰ متر در اوایل سال ۹۴ افتتاح شده است.

وی افزود: کلینیک تاجگردون مجهزترین کلینیک تخصصی پزشکی در کهگیلویه و بویراحمد محسوب می‌شود که اکنون ۱۱ پزشک متخصص در این کلینیک مشغول به خدمات‌دهی هستند.
وی با تشریح خدمات پزشکی که در کلینیک تاجگردون باشت انجام می‌گیرد، گفت: دستگاههای پزشکی از قبیل سونوگرافی، تست‌های ریه، بینایی‌سنجی، شنوایی‌سنجی و زنان و زایمان در این کلینیک وجود دارد.
مدیر مرکز بهداشت و درمان شهرستان باشت گفت: با راه‌اندازی کلینیک تاجگردون، نیازی به مراجعه بیماران به کلینیک‌های درمانی گچساران و یا شهرهای همجوار وجود ندارد.
وی افزود: احداث این مکان که مجهزترین کلینیک تخصصی در استان است قطعاً گامی مهم و ارزشمند برای مردمان این دیار خواهد بود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان باشت با اشاره به اینکه در کلینیک حاج ظفر تاجگردون ۲۱ متخصص هر روزه به طبابت مشغول هستند، بیان داشت: اکو، سونوگرافی، تست ورزش، تست ریه، نوار قلب، چشم پزشکی کامل، داروخانه، عینک سازی از جمله مهمترین بخش های این کلینیک و دستگاه های موجود است.

رستمی  در ادامه با بیان اینکه در شهرستان باشت به ازای هر ۱۰۰۰ نفر یک متخصص وجود دارد، گفت: کلیه هزینه های در این کلینیک با تعرفه دولتی می باشند.

وی افزود: ولی خوشبختانه امروز دیگر نیازی به رفتن به مطب های متخصصان دیگر شهرها نیست بلکه این خود پزشکان متخصص هستند که به شهر باشت می آیند و تنها با تعرفه ۴۰۰ تومانی به طبابت می پردازند.

پیش از افتتاحاین طرح احمد یکی از ساکنان باشت به علت درد قفسه سینه به مرکز بستردرمانی شهرستان ۲۱ هزارنفره باشت مراجعه می کند، پزشک عمومی بعد از معاینه اولیه و تجویز دارو او را مرخص می کند و تنها بعد از گذشت چند روز، حمله و سکته قلبی او را تا نزدیکی مرگ پیش می برد، ساعت یک شب وی را به گچساران منتقل می کنند و با تلاش پزشکان نجات می یابد.

این قصه زندگی یکی از صدها شروند باشتی است که به دلیل نبود پزشکان متخصص و تشخیص به موقع تا پای مرگ رفتند و برگشتند.

نبود کلینیک و پزشکان متخصص از مدت‌ها پیش به عنوان یکی از مهمترین دغدغه‌های مردم و شهروندان باشتی تبدیل شده بود.

بدون شک بیماران زیادی هستند که مراجعه به پزشکان عمومی برای درمانشان کافی نیست، پس ضرورت مراجعه به پزشک متخصص برای موارد خاص احساس می شود به طوری که حتی برای تکمیل فرآیند درمان، مراجعه پی در پی و متداوم در زمان ها و دوره های خاص یک ضرورت انکارناپذیر است.

مردم شهرستان باشت سال‌ها مجبور بودند برای ویزیت متخصص به شهرستان‌های همجوار همچون گچساران و یاسوج و حتی خارج از است

ان به شهر شیراز مراجعه نمایند وهزینه‌های هنگفت وخطرات جاده‌ای سفر را متحمل شوند.

حسین که از روستاهای اطراف شهر باشت فرزندش را به کلینیک آورده است می گوید: در وهله اول باید بگویم خداوند بانیان و دستاندکاران این کار را خیر دهد زیرا که قبل از افتتاح این مرکز تخصصی تنها چهار پزشک عمومی در باشت مشغول طبابت بودند که این امر منجر به رفت و آمد شهروندان باشتی به شهرهای همجوار، از جمله گچساران برای درمان با هزنیه ها و تعرفه های بالای مطب ها و همچنین هزینه رفت و آمد و گاه اسکان می بودند.

این شهروند باشتی در ادامه سخنانش با تشکر از خانواده تاجگردون جهت اهداء زمین و تشکر از پیگیری مدیر شبکه بهداشت باشت، بیان کرد: امیدواریم که با افتتاح بیمارستان ۳۲ تختخوابی شهر باشت همه مشکلات بیماران برای رفتن به دیگر شهر های همجوار به طور کامل رفع شود.

مجید یکی دیگر از شهروندان باشتی است که از درد شکم اظهار ناراحتی می کرد، از وی در مورد خدمات و مشکلات احتمالی کلینیک پرسیدم که در جوابم گفت: واقعا وجود این کلینیک نعمت بزرگی برای شهرستان باشت هست.

وی ادامه داد: به نظر بنده یکی از بهترین و شاید بهترین پروژه ای که در سال ۹۴ در این شهرستان افتتاح شد و درد و غم بسیاری از بیماران را التهام بخشید، افتتاح همین کلینیک بود.

این شهروند باشت افزود: هم اکنون با وجود بهترین دستگاه ها و متخصصان، دیگر نیازی به مراجعه به شهرستان های همجوار برای درمان نیست، به طوری که امروز من با کمترین هزینه، سونوگرافی انجام دادم.

مجید در ادامه سخنانش از مسؤلان خواست تا برنامه حضور برخی پزشکان از جمله متخصص قلب، اطفال و سونوگرافی را در این کلینیک چند نوبت در هفته قرار دهند تا مردم راحتر بتوانند به این پزشکان دسترسی داشته باشند.

حسینی  مدیر این کلینیک نیز در گفتگو با این پایگاه خبری گفت: در ۹ ماهه اول سال ۹۴ بیش از ۹ هزار و ۸۰۰ نفر در کلینیک زنده یاد حاج ظفر تاجگردون ویزیت شدند که خوشبختانه شهروندان باشتی با وجود این مکان تخصصی، دیگر نیازی به مراجعه به دیگر شهرستان ها وجود ندارد.

وی با بیان اینکه این کلینیک مجهز به یکی از بهترین دستگاه های سونوگرافی با کیفیت جهانی است، افزود: تا کنون بیش از ۳ هزار و ۸۰۰ سونوگرافی در این کلینیک انجام گرفته است.

گفتنی است: هزینه ساخت و تجهیز این کلینیک تخصصی ۱۵ میلیارد ریال بوده است، که مبلغ ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از مبلغ فوق را خانواده تاج گردون اهداء نموده است.
 

 

 

دیدگاه خود را به ما بگویید.