كدخبر: 44181 | تاریخ مخابره : ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۳ |

 

 

تیم های واکنش سریع اطفا حریق در کهگیلویه و بویراحمد تشکیل شد

 

 

 

پرینت خبر

اقلیم قلم – مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: به منظور پیشگیری، آمادگی و مقابله با آتش سوزی های احتمالی در مناطق حفاظت شده این استان ۶۸ نفر نیرو در قالب ۱۵ تیم واکنش سریع در حالت آماده باش کامل هستند.

محسن جعفری نژاد اظهار داشت: با توجه به گرم شدن تدریجی هوا و و افزایش تردد گردشگران و طبیعت دوستان و همچنین استفاده از تجربیات سال های گذشته این احتمال وجود دارد که در عرصه های طبیعی کهگیلویه و بویراحمد آتش سوزی هایی رخ دهد.
وی به شناسایی نقاط بحرانی مناطق حفاظت شده این استان اشاره کرد و افزود: با شناسایی نقاط حساس به آتش سوزی و ایجاد گشت های سیار و پایش مستمر مناطق بحرانی امید است که در صورت بروز هر گونه آتش در کمترین و سریع ترین زمان ممکن اطفا حریق انجام شود.
جعفری نژاد بیان کرد: به منظور پیشگیری، آمادگی و مقابله با آتش سوزی ها احتمالی ۶۸نفر کارشناس و محیط بان در قالب ۱۵ تیم آماده اطفا حریق ها در مناطق حفاظت شده استان هستند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد نقش مردم و تشکل های زیست محیطی را مهم دانست و گفت: جوامع بومی محلی و سمن های زیست محیطی می توانند ضمن گزارش و تماس فوری با یگان حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی و آتش نشان ها حریق را پیش از اینکه وسیع و بحرانی شود سرد و خاموش کنند.
وی تصریح کرد: همکاری با صدا و سیما، رسانه های دیداری و شنیداری استان در تولید و پخش برنامه های آموزشی، پیشگیرانه و مقابله با حریق می تواند بسیار موثر باشد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد باشاره به علل و عوامل آتش سوزی های سال های گذشته، عنوان کرد: در بررسی های کارشناسان این اداره کل علل و عوامل بیشتر آتش سوزی ها در این استان انسانی بوده و می طلبد که گردشگران در هنگام ورود به مناطق و در هنگام روشن کردن آتش نکات ایمنی را رعایت کنند.
جعفری نژاد افزود: سرد و خاموش کردن آتش قبل از ترک محل بسیار مهم است زیرا بارش نزولات الهی در سال جاری و رشد بی سابقه علفزارها در مراتع با کوچکترین جرقه ای که ناشی از بی احتیاطی گردشگران باشد می تواند جنگلی را به خاکستر تبدیل کند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد از مردم خواست در صورت بروز هر گونه آتش سوزی در مناطق حفاظت شده موضوع را در کمترین زمان ممکن با شماره ۲-۰۷۴۳۳۳۳۴۴۴۱ اداره کل حفاظت محیط زیست استان گزارش کنند.
هر ساله در کهگیلویه و بویراحمد به علت فقدان امکانات خسارت های هنگفتی به عرصه های جنگلی و مرتعی و مهم تر از آن حیات وحش این مناطق گسترده وارد می شود.
شایسته است از هم اینک فرهنگ سازی، آموزش و اطلاع رسانی نحوه ورود افراد به طبیعت گوشزد شود تا این خطر مهیب آتش سوزی کاهش یابد.
حتی یک بطری شکسته شیشه ای و یا یک بطری آب معدنی با چندین قطره آب موجود در آن می تواند نور خورشید را متمرکز و سبب ایجاد آتش سوزی شود.
در سال ۱۳۹۶ تعداد ۹۰ فقره آتش سوزی به میزان ۵۳۵ هکتار در سطح مراتع و جنگل‌های استان کهگیلویه و بویراحمد رخ داد.
در سه ماهه تابستان سال ۹۷ نیز ۵۰ فقره آتش سوزی در وسعت ۳۵۵ هکتار از جنگل ها و مراتع این استان رخ داد.
استان کهگیلویه و بویراحمد با ۳۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار منطقه حفاظت شده و موقعیت اکولوژیکی و توپوگرافی خاص خود دارای پوشش گیاهی، جانوری و منابع حیاتی متنوعی است به گونه‌ای که افزون بر ۲۰ درصد پوشش جنگلی زاگرس و حدود ۴۰ درصد گونه‌های دارویی کشور را در خود جای داده است.
هم اینک هفت منطقه حفاظت شده با وسعت ۹۳ هزار و ۶۶۰ هکتار، دنای شرقی با وسعت ۲۸ هزار و ۲۰۲ هکتار، خاییز سرخ با مساحت ۳۳ هزار و ۲۳۵ هکتار، خامی با وسعت ۲۵ هزار و ۶۷۱ هکتار، دیل با ۱۰ هزار و ۳۸۱ هکتار، سولک با ۲ هزار ۴۲۸۷ هکتار و سیوک با ۱۲ هزار ۸۵۸ هکتار در این استان زیبای طبیعی وجود دارد.
کهگیلویه وبویراحمد همچنین دارای پنج منطقه شکار ممنوع شامل پادنای سمیرم، خرم ناز، لار و ماغر، حاتم و کوه تلرش است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.