كدخبر: 44721 | تاریخ مخابره : ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۵ |

 

 

روغنی ها: یک مدیر رسانه‌ای نباید فشارهای بیرون از تحریریه را به بدنه تحریریه وارد کند

 

 

 

پرینت خبر
اقلیم قلم- شفقنا رسانه– شنیدن روایت‌ها و خاطرات روزنامه‌نگاران پیشکسوت می‌تواند برگی از تاریخ مطبوعات شفاهی برای اهالی رسانه باشد. پیشکسوتان مطبوعاتی که در زمانه خود به عنوان چشم و گوش مردم بودند و با اطلاع رسانی‌های دقیق و تحلیل‌هایشان به مسئولان کمک می‌کردند، باید در حال حاضر هم با انتقال تجربیات و توصیه‌های خود به خبرنگاران در خبررسانی و انعکاس واقعیت‌ها در جامعه یاری رسانند.

🔹محمدتقی روغنی‌ها که سال هاست در تحریریه ها مشغول به کار بوده و مدتی هم در روزنامه ایران سمت مدیر مسئولی را داشت، در ابتدای صحبت های خود، به کاهش اعتماد مردم به رسانه‌های رسمی اشاره می کند و می‌گوید:

▪متأسفانه در کشور ما به دلایل تاریخی، مردم اعتماد زیادی به رسانه‌ها ندارند و از طرفی دیگر مردم کشور ما خیلی اهل مطالعه رسانه‌های مکتوب نیستند و فرهنگ ما یک فرهنگ شفاهی است. یعنی آنچه در محیط بیرونی می‌شنوند، بیشتر مورد اعتمادشان است. این عوامل در کنار هم باعث شده بُرد رسانه‌های مکتوب ما خیلی کم باشد. از طرفی دیگر کثرت خبرگزاری‌های رسمی هم باعث شده مردم از رسانه‌های مکتوب دورتر شوند و همین انبوه خبرسازی باعث اختلال‌هایی در خبررسانی شده است.

▫از طرفی دیگر هر دستگاه و سازمانی بر اساس منویات سیاسی خود، رسانه‌ای تأسیس کرده که کار آن اطلاع‌رسانی نیست، بلکه بیشتر به دنبال پیام‌رسانی هستند و مردم این را درک می‌کنند. این دستگاه‌ها خیلی از خبرها را وارونه می‌کنند و سانسور هم در میان این دستگاه‌ها زیاد است و همین عامل دیگری بر بی‌اعتمادی مردم نسبت به رسانه‌های رسمی شده است.

▪از طرفی دیگر هر دستگاه و سازمانی بر اساس منویات سیاسی خود، رسانه‌ای تأسیس کرده که کار آن اطلاع‌رسانی نیست، بلکه بیشتر به دنبال پیام‌رسانی هستند و مردم این را درک می‌کنند. این دستگاه‌ها خیلی از خبرها را وارونه می‌کنند و سانسور هم در میان این دستگاه‌ها زیاد است و همین عامل دیگری بر بی‌اعتمادی مردم نسبت به رسانه‌های رسمی شده است.

▫از طرفی دیگر خود رسانه‌های ما هم ضعیف هستند و روش انتشار اطلاعات ما مناسب نیست. بیشتر اخبار ما کپی پیست هستند، گزارش و مصاحبه‌های عمقی بسیار کم است. اگر ما گزارش‌های تحقیقی، تحلیلی و مصاحبه‌های عمقی و… داشته باشیم، طبیعتاً می‌تواند مردم را به سمت خود جذب کند. خبرنگاران ما خیلی توانایی برای کار خبری ندارند و تولیدات ما ضعیف است. رسانه‌ها چون بودجه کافی ندارند، صرفاً به کپی پیست کردن مطالب هم می‌پردازند و فقط تیتر و لید را عوض می‌کنند. همین عوامل هم باعث دلزدگی مردم از رسانه‌ها می‌شود. متأسفانه مطالب نو در رسانه‌های ما بسیار کم است.

▪ رادیو و تلویزیون ما در خیلی از مواقع خطی و جناحی عمل کرده است و همین باعث شده هر حرفی از این رسانه زده شود، مخاطب با دیده تردید به آن نگاه کند. این سرمایه بزرگ که رسانه ملی است وقتی عاملی برای یک سری تسویه‌حساب‌های شخصی و سیاسی می‌شود، این مخاطرات را هم با خود خواهد داشت و در شرایط سیاسی و اقتصادی خاص بُردی نخواهد داشت.

▫من سعی کردم درزمانی که در روزنامه ایران بودم، روزنامه را از حالت سیاسی صرف به‌سوی اجتماعی ببرم. درواقع می‌خواستیم، مردم با روزنامه زندگی کنند. به خاطر همین ضعف‌ها و مشکلات کشور را هم بیان می‌کردیم. رسانه دولت وظیفه‌اش علاوه بر اینکه اقدامات دولت را به مردم اطلاع‌رسانی کند این است که، دغدغه‌ها و خواست‌های مردم و ضعف‌های دولت را هم بیان کند و همین باعث اعتماد مردم به رسانه می‌شود. در این دوران تیراژ روزنامه ایران تقریباً ثابت ماند.

▪به نظرم یک مدیر رسانه‌ای نباید فشارهای بیرون از تحریریه را به بدنه تحریریه وارد کند. من خودم یکی از کارهایی که در دوران مدیریتم انجام دادم، همین مسئله بود. چراکه معتقدم خبرنگار نباید قلمش به خاطر این فشارها بلرزد و بترسد. البته که معتقد به رعایت خط قرمزها هستم ولی مشکلاتی مثل خشکسالی، گردوغبار و آلودگی‌ها که جزء خط قرمزها نیست و رسانه‌ها باید بر روی این سوژه‌ها کار کنند. باید با این مطالب به دستگاه‌های دولتی فشار بیاوریم و از آنان مطالبه گری داشته باشیم.

▫به متحول‌شدن مطبوعات امیدی ندارم ولی شبکه‌های اجتماعی اگر آشفتگی‌ای که در انتشار هست را بتوانند ساماندهی کنند و مردم را جذب کنند، زمینه رشد بهتری دارند. منظورم از آشفتگی، فعالیت همین رسانه‌های معاند در فضای مجازی است که به دنبال منافع سیاسی خود هستند و منفعت ملی و مردم ما برایشان اهمیتی ندارد. این‌ها جزء مخاطرات فضای مجازی هستند که باید ساماندهی شوند.

▪▫متن کامل مصاحبه را در سایت بخوانید 👇👇

روغنی ها: یک مدیر رسانه‌ای نباید فشارهای بیرون از تحریریه را به بدنه تحریریه وارد کند

دیدگاه خود را به ما بگویید.