كدخبر: 45103 | تاریخ مخابره : ۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۵ |

 

 

۱۲خانوار باشتی حکم مستمری بیمه روستایی عشایری دریافت کردند

 

 

 

پرینت خبر

اقلیم قلم -مدیرکل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: تاکنون یکهزار و ۵۰۰ خانوار در شهرستان باشت زیر پوشش بیمه روستایی و عشایر قرار گرفته اند.

 عیسی کریمی روز دوشنبه در آئین روز دهیار و اهدای ۱۲ حکم مستمری بگیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر شهرستان باشت اظهار داشت: سه هزار و ۸۵۰ خانوار روستایی و عشایر این شهرستان شرایط قرار گرفن زیر پوشش بیمه روستایی و عشایر را دارند.

وی تعداد مستمری بگیران صندوق بیمه روستایی عشایر در باشت با احتساب این ۱۲ حکم را ۴۲ خانوار ذکر کرد.
مدیرکل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: صندوق بیمه روستاییان و عشایر این فرصت را برای تمام افراد بالای ۱۸ و زیر ۵۰ سال در روستاها فراهم کرده تا بتوانند از یک حقوق مستمر و ماهیانه در زمان بازنشستگی، فوت سرپرست یا از کارافتادگی کلی بهره مند شوند.


کریمی افزود: در شهرستان باشت افرادی با پرداخت حداقل سه یا چهار ساله، حقوق‌های بالای بیش از پنج میلیون ریال مستمری دریافت می‌کنند.


وی تصریح کرد: در سال جاری نیز ۲۱۳ خانوار سهمیه شهرستان باشت برای قرار گرفتن زیر پوشش صندوق بیمه روستاییان و عشایر است.

کریمی عنوان کرد: در صندوق بیمه روستاییان و عشایر ۷۰ درصد حق بیمه را دولت پرداخت می‌کند.

وی گفت: هر خانوار عشایری براساس سطح بیمه انتخابی هر سال باید ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تا ۶میلیون و۶۰۰ هزار ریال باید پرداخت کند.

مسعود حسینی فرماندار باشت نیز در این ایین با تبریک دهه کرامت و گرامیداشت روز شهرداری و دهیار گفت: جا دارد از تلاش دهیاران شهرستان باشت که در حوزه پروژه های عمرانی روستاها خدمات شایسته ای را انجام داده اند و در ستاد خدمات سفر کمک کار ما و ادارات شهرستان بودند تقدیر کنم .
وی بیان کرد: در حال حاضر دهیاران تلاش می کنند که در بحران ها و آتش سوزی ها در کنار مسئولان ادارات باشند و با حضور خود طبیعت را از نابودی نجات دهند.
وی به فلسفه وجودی دهیاران و تشکیل دهیاری ها و شوراها اشاره کرد و گفت: یکی از دلایل ایجاد دهیار و شورا این است که بخشی از اختیارات دولت در اختیار مردم قرار گیرد و نوعی کوچک سازی در بدنه دولت صورت پذیرد و اینکه دهیاران در روستاهای خود تصمیمی گیری کنند زیرا دهیاران بیشتر در جریان امور روستاها برای اجرای پروژه های سودمند و اولویت ها هستند.
حسینی ابراز داشت: دهیاران چون از جنس مردم روستا هستند زبان یکدیگر را بهتر می فهمند و وقتی موضوعی پیش بیاید یا بخواهند پروژه ای را اجرایی کنند راحت تر مشکلات و معضلات را برطرف می کنند به همین خاطر دولت این اختیارات را به دهیاران داد تا بخشی از کارهای روستا را انجام دهند و دولت نیز ناظر بر عملکرد دهیاران است.
وی افزود: علیرغم حقوق و اعتبارات کمی که به دهیاران داده می شود اما کارهای خوب و قابل توجهی را در روستاها انجام می دهند و شکل روستاها را تغییر داده اند و باز هم انتظار داریم که تلاش دهیان بیشتر شود و خدمات بهتر و بیشتری را به مردم ارائه دهند.
فرماندار باشت عنوان کرد : امسال چالش هایی از جمله تحریم های ظالمانه که علیه مردم اعمال شده و فشار زیادی بر مردم وارد کرده است را داریم و موضوع دیگر نیز بحث انتخابات است که وظایف ما را به عنوان مسئولان شهرستان و همچنین دهیاران به عنوان زیر مجموعه وزارت کشور دوچندان می کند.
حسینی افزود: دهیاران با ارتباطاتی که با مردم دارند باید ضمن ایجاد انگیره، شرایط را برای حضور حداکثری آنها در انتخابات فراهم کنند و ما نیز به عنوان فرماندار و بخشداران شرایطی را فراهم خواهیم کرد که مردم به راحتی پای صندوق بیایند بدون اینکه از یک نماینده یا گروه خاصی جانبداری کنیم .
وی گفت: زمینه را آماده می کنیم تا مردم به هر کاندیدایی که خواستند رای بدهند هر چند مردم خود اگاهی دارند که به چه کسی رای دهند و چه فردی برای شهرستانشان مثمر ثمر هست و کارایی دارد و در بحث پروژه های عمرانی و خدمات مختلف مفید است.
فرماندار باشت در ادامه به خدمات صندوق بیمه روستائیان و عشایر اشاره کرد و ابراز داشت: یکی از امتیازاتی که الان برای روستانشینان در نظر گرفته شده بیمه روستایی است که انتظار می رود دهیاران به مردم اطلاع رسانی کنند تا هم از مزایای صندوق بیمه روستائیان و عشایر بهر مند شوند و هم برای ثبت نام انگیزه پیدا کنند.
وی در پایان گفت: کشاورزان و عشایر ما به چنین بیمه هایی برای دوران بازنشستگی و مواقع حوادث نیاز دارند .

مجید محمدی فر بخشدار بوستان با تبریک روز شهرداری و دهیار گفت: دهیاری ها نهادی عمومی برخواسته از بطن مردم برای خدمت رسانی به مردم است و با تشکیل دهیاری ها و شوراها در روستاها زمینه برای مشارکت مردم در امر تصمیم سازی و عرصه مدیریتی در روستاها و مدیریت ها محلی فراهم شده وامروز به برکت تلاش دهیاران شاهد شکوفایی و توسعه روستاها هستیم .
وی افزود: با فعالیت دهیاران زمینه برای توسعه روستاها فراهم شده و مهاجرت از روستاها به شهر نه تنها کاهش پیدا کرده است بلکه مهاجرت معکوس در دستورکار قرار گرفته و روزانه بخشی از جمعیت شهری به روستاهایی که امکانات زیرساختی در آنها مهیا شده در حال مهاجرت هستند که نوید بخش روزهای روشنی برای روستاهای شهرستان است.
بخشدار بوستان بیان کرد: دولت تدبیر و امید در طول شش سال گذشته نگاه ویژه وعمیقی به روستاها داشته است و طرح ها و اقدامات خوبی در حوزه روستاها توسط دولت اجرایی شده و شاهد روند توسعه و شتاب بخشی روستا هستیم.
محمدی فر اظهار داشت: طبق آمار معاون عمرانی وزارت کشور، از سال ۱۳۸۲ که دهیاری ها تاسیس شد تاکنون افرون بر ۱۹ هزار میلیارد تومان اعتبار به حساب دهیاری های سراسر کشور واریز شده که در مجموع ۱۹درصد در دولت های قبل و ۸۱ درصد این اعتبارات در دولت های یازدهم و دوازدهم به حساب دهیاری ها واریز شده است.
وی گفت: سرانه روستاییان تا قبل از دولت یازدهم ۷۴ هزار تومان بوده که در پایان سال ۹۷ این سرانه به ۲۴۰ هزارتومان افزایش پیدا کرده است و در حوزه سرانه شهری نیز تا قبل از دولت یازدهم ۶۰۰ هزار تومان بوده که این سرانه نیزهم اکنون به بیش از یک میلیون و۵۰ هزار تومان افزایش یافته است که بیانگر نگاه ویژه دولت به روستاها و شهرها است.
محمدی فر عنوان کرد: در بخش بوستان شهرستان باشت در سال گذشته افزون بر یک میلیارد تومان اعتبار به حساب دهیاری ها واریز و در دو حوزه عمرانی و جاری هزینه شده است .
وی بیان کرد: پروژه های مختلفی از سوی دهیار ها و بنیاد مسکن برای بخش بوستان اجرا شده و در هشت ماهی که خدمت دهیاران بخش بوستان بوده ایم حدود ۶ روستا آسفالت شد و در بخشی از روستا ها نیز جدول گذاری و کانال آب های سطحی و سنگ فرش انجام شده است.

شهرستان ۲۲ هزار نفری باشت در جنوب کهگیلویه و بویراحمد ۱۱۰ روستا با ۱۲ هزار نفر جمعیت دارد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.