كدخبر: 45701 | تاریخ مخابره : ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۵ |

 

 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد درنشست روزخبرنگار/۲۹۱میلیاردتومان تسهیلات عشایری،روستایی استان تخصیص یافت

 

 

 

پرینت خبر
اقلیم قلم -مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد درنشست روزخبرنگارباتبریک روز خبرنگار وتقدیر از تلاش اصحاب رسانه گفت تاکنون ۲۹۱میلیاردتومان تسهیلات عشایری،روستایی استان تخصیص یافته است.

پروانه نیک مرام با گرامیداشت سالروز شهادت شهیدصارمی وپاسداشت مقام قلم وقداست کاراصحاب قلم بیاکرد که اداره کل کار کهگیلویه و بویراحمد توانست تسهیلات مشاغل خانگی را تقریباً صد در صد جذب کند، بدین ترتیب که در سال‌های گذشته نمی‌توانستیم این سهمیه را جذب کنیم.

وی تصریح کرد که اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد برای اولین بار در ارزیابی‌های وزارت کار، جز استان‌های برتر شناخته‌شدو سال ۹۷ در جذب تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری با کسب رتبه ۵ کشوری جز پنج استان برتر کشور معرفی شد.

#جذب ۷۱ درصدی تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری
پروانه نیک‌مرام مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد در نشست با خبرنگاران بابیان اینکه بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان بودجه تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری است، اظهار داشت: «حدود ۴۴۳ میلیارد تومان سهم استان در تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری است که تا کنون از این تعداد ۲۹۱ میلیارد تومان به استان تخصیص داده شد و از این مبلغ تخصیصی بیش از ۲۱۳ میلیارد تومان یعنی حدود ۷۱ درصد جذب‌شده است. سال ۹۷ کهگیلویه و بویراحمد در جذب تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری رتبه ۵ کشوری را کسب کرد و جز پنج استان برتر کشور معرفی شد. بیش از ۶ هزار فرصت شغلی برای تسهیلات روستایی عشایری پیش‌بینی‌شده و تلاش داریم که این فرصت‌های شغلی به شغل پایدار برسد.»

#جذب صددرصدی تسهیلات مشاغل خانگی
نیک‌مرام در ادامه با اشاره به اینکه حدود ۶ میلیارد تومان سهم استان در تسهیلات مشاغل خانگی بوده، بیان داشت: «اولین سالی است که کهگیلویه و بویراحمد توانسته تسهیلات مشاغل خانگی را تقریباً صد در صد جذب کند، بدین ترتیب که در سال‌های گذشته نمی‌توانستیم این سهمیه را جذب کنیم؛ سال گذشته حدود ۵ میلیارد و ۲۴۰ میلیون تومان تسهیلات مشاغل خانگی به متقاضیان پرداخت شد. همچنین هرساله ارزیابی‌هایی در وزارت کار وجود دارد که اداره کل کار کهگیلویه و بویراحمد برای اولین بار در حوزه ارزیابی ادارات، جز استان‌های برتر در این زمینه شناخته‌شده است.»

بهره‌برداری از هزار و ۴۳۹ تعاونی در استان
وی بابیان اینکه بخش تعاون یکی از بخش‌های مهم اقتصادی است، گفت: «۳ هزار و ۲۱۳ تعاونی در استان ثبت‌شده که حدود هزار و ۴۳۹ تعاونی در حال بهره‌برداری هستند. تلاش کرده‌ایم که تعاونی‌های فعال، غیرفعال و نیمه فعال از هم منفک شوند، تعاونی‌هایی که فعالیت دارند شناسایی و به تعاونی‌های غیرفعال که مشکل مالی دارند تسهیلات اداره کار پرداخت شود؛ بسیاری از تعاونی‌ها نیز از این طرح‌ استفاده کرده‌اند. حدود ۸ تعاونی این استان جز تعاونی‌های برتر کشور شناخته‌شده‌اند و ۲ تعاونی دیگر هم به‌عنوان تعاونی برتر در حال ثبت است.»

ارسال بیش از ۲ هزار دادخواست دعاوی کارگری به هیئت‌های تشخیص
نیک‌مرام بابیان اینکه رسیدگی و حل‌وفصل اختلافات کارگری و کارفرمایی از اولویت‌های این اداره کل است، اظهار داشت: «سال ۹۷ بیش از ۲ هزار دادخواست درزمینهٔ دعاوی کارگری به هیئت‌های تشخیص استان داده‌شده است که این دادخواست‌ها در مراجع حل و اختلاف رسیدگی و صدور رأی شدند. خوشبختانه تنش‌های کارگری در استان بسیار اندک بوده است.»

طرح یارانه دستمزد؛ سناریوی جدید دولت برای جلوگیری از بیکاری
وی بابیان اینکه طرح کارورزی و طرح یارانه دستمزد کمک‌کاری برای کارفرمایان است، گفت: «استان کهگیلویه و بویراحمد در بخش یارانه دستمزد به‌عنوان استان پایلوت مشخص شد، این استان جز ۸ استانی است که به‌عنوان استان پایلوت دیده‌شده و فقط شهرستان‌های استان مشمول این طرح هستند؛ در طرح یارانه دستمزد ۴۰ درصد از حقوق مزایای کارگران را دولت پرداخت می‌کند و ۶۰ درصد آن را کارفرما پرداخت خواهد کرد. شرایط سنی طرح یارانه دستمزد ۳۵ سال و مدرک دیپلم است؛ و این کمک بسیار خوبی برای فرزندان این استان است که همه می‌توانند از این طرح استفاده کنند؛ سهمیه استان در یارانه حقوق دستمزد ۱۲ میلیارد و ۸۳۰ میلیون تومان است. لازم به ذکر هست که پیشنهاددهنده این طرح اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد جهت حمایت از کارفرمایان، تشویق اشتغال و اشتغال جدید بوده است.»

ابهام «پول‌پاشی» در تسهیلات اشتغال‌زایی روستایی و عشایری
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به لیست وام‌گیرندگان استان از محل برنامه قانون حمایت از ایجاد و توسعه اشتغال پایدار روستایی و عشایری، اظهار داشت: وزارت کار طرح‌های دستگاه‌های اجرایی استان را در سامانه منتشر کرد. دستگاه‌های اجرایی استان این تسهیلات را به متقاضیان پرداخت می‌کند و کارگروه فنی در اداره کار و کارگروه اشتغال هیچ نقشی در پرداخت ندارد، طرح‌هایی که اداره کار پرداخت می‌کند کاملاً با دستگاه‌های اجرایی متفاوت است و متأسفانه دستگاه‌های اجرایی استان تسهیلات را به متقاضیان خودرو، آرایشگر و قصاب پرداخت کردند و وزارت کار این لیست را منتشر کرد، به همین جهت ابهاماتی در لیست تسهیلات اشتغال‌زایی روستایی و عشایری به وجود آمد. تأکید می‌کنم که اداره کار استان کمیته فنی است؛ لیست طرح‌های اداره کار این استان بهمن‌ماه سال ۹۷ را در خبرگزاری‌های کهگیلویه و بویراحمد منتشر کردم تا اگر برادر «نیک‌مرام» متقاضی این طرح‌ها بوده شفاف‌سازی شود و مردم بدانند این تسهیلات به چه افرادی داده می‌شود. جمعاً ۴ هزار و ۹۹۰ طرح روستایی عشایری داشتیم که حدود هزار و ۳۹۷ طرح در کمیته فنی، نظارت و تائید شد.»

پرونده کارخانه قند به کجا رسید؟
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه «حکم پرونده کارگران کارخانه قند صادر شد؟» گفت: «کارخانه قند فعلاً تعطیل است و مراجع قضایی تصمیم می‌گیرند و خارج از اختیارات ماست.»

نرخ بیکاری ۱۱.۳ درصدی در کهگیلویه و بویراحمد
وی به آخرین آمار بیکاری در استان اشاره کرد و گفت: «طبق آخرین آمار بهار ۹۸، درصد بیکاری استان ۱۱ و ۳ دهم درصد است و از مجموعه بیکاران استان ۵۱ و ۳ دهم درصد مربوط به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است که با توجه به پرداخت تسهیلات روستایی کاهش نرخ بیکاری در استان را شاهد بودیم. حدود ۹۳ هزار نفر شاغلین استان مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی هستند. افرادی که از شغل خدماتی، کشاورزی و صنعت اخراج شدند از مزایای بیمه بیکاری اداره کار بهره‌مند می‌شوند که بیش از ۹۹۶ نفر از بیمه بیکاری استفاده می‌کنند. »

کاهش حوادث ناشی از کار
نیک‌مرام بابیان اینکه امیدوار هستیم واحدهای تولیدی ایمن شوند و ایمنی در کار را به کارگران آموزش دهند تا حتی یک کارگر به‌دلیل سهل‌انگاری فوت نکند، گفت: «سال ۹۷ حدود ۳ فوتی در استان ثبت شد که این رقم در سال ۹۶ حدود ۶ مورد بود.»

مدیرکل تعاون،کار ورفاه اجتماعی کهگیلویه وبویراحمد درپایان نشست خبری ضمن تقدیر از تلاش اصحاب رسانه درانعکاس رویدادهای خبری بااهدای  لوح تقدیر از خبرنگاران مدعوتقدیرکرد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.