كدخبر: 45814 | تاریخ مخابره : ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۸ |

 

 

مدیرعامل آبفای شهری: تصفیه فاضلاب سی سخت بزودی بهره برداری می شود

 

 

 

پرینت خبر

اقلیم قلم- مدیرعامل آبفای شهری کهگیلویه وبویراحمد  طرح تصفیه خانه سی سخت با بیش از ۱۲۰میلیارد ریال اعتبار هزینه شده ظرف یک ماه آینده به بهره برداری می‌رسد.

 فیض اله پاسره در بازدید از تصفیه خانه فاضلاب شهر سی سخت با بیان اینکه حفاظت و حراست از منابع آب و البته کاهش منابع آب در اختیار، ایجاد سیستم های تصفه فاضلاب را به یک ضرورت تبدیل کرده است، اظهار داشت: با ایجاد سیستم های تصفیه فاضلاب در وهله اول منابع با ارزش آب زیرزمینی را از آلودگی حراست می کنیم و از طرفی آب مورد نیاز کشاورزی و صنعت که رقم بالایی را هم دارد از این طریق و بدون برداشت از سفره های آب ارزشمندمان تامین می کنیم.

 

زمان بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب سی سخت مشخص شد

 

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری با اشاره به مشخصات فنی این پروژه، گفت: فرایند تصفیه خانه فاضلاب شهر سی سخت،  فرایندی ترکیبی (رشد معلق میکروارگانیزمها و رشد چسبیده میکروارگانیزمها است Integrated fixed activited sludge) است. وی افزود: در این سیستم زيست توده های معلق و متصل به صورت موثری همزمان بکار گرفته شده اند که مزايای گسترده تری را نسبت به فرايندهای متداول لجن فعال( سيستم های دارای رشد معلق) دارا هستند.
پاسره در ادامه  از مزیت های فنی ویژه این طرح گفت و تصریح کرد: در این تصفیه خانه قدرت تصفيه بيشتر و با کیفیت تری را شاهد هستیم که به دلیل استفاده از فرایندهای ترکیبی در این تصفیه خانه است و میتوان گفت در اجرای تصفیه خانه فاضلاب سی‌سخت از مدرن‌ترین پکیج تصفیه‌خانه استفاده شده است.
زمان بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب سی سخت مشخص شد
وی  در  اقدامات اجرایی در این پروژه عنوان کرد: اجرای ۱۶ کیلومتر شبکه جمع آوری فاضلاب با تاسیسات لازم، سوله و محوطه در حال تکمیل، اجرای پکیج فرایند شامل «اشغالگیر، دانه گیر، متعادل سازی، واحد غیر هوازی (انوکسیک)، واحد هوازی، حوض ته نشینی، گندزدایی و فیلترهای تحت فشار» برای تصفیه ی بیشتر پساب انجام شده است.
پاسره ضمن بیان اینکه دبی خروجی این تصفیه خانه بیش از ۱۲۰۰ مترمکعب در شبانه روز خواهد بود، بیان کرد: خوشبختانه در کنار فرآیندهای تصفیه فاضلاب پکیج فرایندهای تصفیه لجن شامل هاضم تغلیظ لجن، فیلترپرس برای آبگیری از لجن و تولید کیک لجن نیز تعبیه شده است.
وی یادآور شد: این تصفیه خانه برای افق ۱۴۱۵طراحی شده است که متأسفانه بدلیل معارضات محلی و مسائل مالی اگرچه قرار بود پروژه در پایان ۹۷ به بهره برداری برسد؛ اما عملاً این زمانبندی محقق نشد و بخشی از عمر طرح قبل از بهره برداری سپری شده است.
مدیرعامل آب و فاضلاب استان خاطر نشان کرد: برای اجرای این طرح تاکنون بیش از ۱۲۰میلیارد ریال هزینه شده انشالله ظرف یک ماه آینده برای جمعیت ۱۰ هزار نفر به بهره برداری میرسد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.