كدخبر: 46399 | تاریخ مخابره : ۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۱ |

 

 

گزارشی از سفر وزیر نیرو به کهگیلویه و بویراحمد + تصاویر

 

 

 

پرینت خبر
اقلیم قلم -وزیر نیرو اردکانیان صبح امروز از طریق فرودگاه اهواز و ورود به شهر لیکک مرکز شهرستان بهمئی با استقبال حسین کلانتری استاندار کهگیلویه وبویراحمد و بازدید از طرح ۱۳۲ کیلو ولتی شهرستان بهمئی سفر یک روز خود را به این استان آغاز کرد.

وی پس از افتتاح و کلنگ زنی و همچنین بررسی وضعیت صنعت آب و برق در شهرها و مناطق گرمسیری این استان عصر امروز نیز از طریق بالگرد و پس از بازدید هوایی از چندین طرح و سدهای در دست اجرای این استان وارد یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد خواهد شد.

دیدار با نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد، استاندار و مجمع نمایندگان و همچنین نشست تخصصی با مدیران حوزه آب برق استان پایان بخش سفر یک روزه اردکانیان به این استان است.

وزیر نیرو بر اساس برنامه ریزی قبلی قرار بود که چهارم مهرماه (پنجشنبه) هفته قبل به کهگیلویه و بویراحمد سفر کند که به دلیل شرایط نامساعد جوی این سفر لغو شد.

 

وزیر نیرو روز شنبه در آئین بهره برداری از پست ۲۳۰ کیلو ولت برق ساران گچساران گفت: ۲۲۷ طرح بزرگ وزارت نیرو در بخش‌های آب، برق و فاضلاب تا پایان سال جاری در سراسر کشور به بهره‌برداری می‌رسد.

رضا اردکانیان اظهار داشت: نیروگاه‌های حرارتی، شبکه آبیاری و زهکشی، تصفیه خانه های فاضلاب و مجتمع‌های آب روستایی از جمله طرح‌هایی است که تا پایان سال جاری در کشور افتتاح خواهد شد.

وزیر نیرو در ادامه کاهش چشمگیر میزان مصرف برق در تابستان امسال را از دستاوردهای مهم وزارت نیرو ذکر کرد و تاکید کرد که نهادینه کردن مصرف بهینه انرژی در بخش های آب و برق کشور از سیاست های وزارت نیرو در سال جاری است.

وی تصریح کرد : همان گونه که در جنگ تحمیلی با تدبیر توانسیم بیشترین برکات را عاید کشور کنیم و دستاوردهای وسیع علمی کشور مدیون دوران سخت هشت سال دفاع مقدس است تردید نداریم که خروج از اتکای به اقتصاد نفتی دستاورد تحریم های اقتصادی خواهد بود.

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: وزارت نیرو ۷۰ طرح در بخش های آب و برق و فاضلاب با هشت هزار و ۳۲۴ میلیارد تومان اعتبار در استان کهگیلویه و بویراحمد در دست اجرا دارد.

وی عنوان کرد: میانگین پیشرفت های فیزیکی طرح های وزارت نیرو در این استان بیش از ۳۵ درصد است.

اردکانیان افزود: امروز ۴۷ طرح در کهگیلویه و بویراحمد در بخش های مختلف از جمله تامین برق ،تصفیه خانه فاضلاب و آبرسانی روستایی با ۱۶۶ میلیارد تومان اعتبار افتتاح و ۱۲ طرح با ۱۲۶ میلیارد تومان اعتبار در این استان کلنگ زنی شد.

 

وی از تلاش های مدیران میانی و شهرستانی وزارت نیرو برای تکمیل و اجرای به موقع این طرح ها قدردانی کرد.

نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی هم در این آئین با اشاره به اینکه سد در دست اجرای چم شیر گچساران ظرفیت ذخیره سازی سالیانه ۱.۵ میلیارد متر مکعب آب را دارد از مسئولان خواست برای تکمیل این طرح بزرگ همه تلاش خود را بکار گیرند.

غلامرضا تاجگردون به مطالبات عقب افتاده کارکنان سد چم شیر اشاره و تاکید کرد که برای این موضوع باید چاره اندیشی شود.

وی با یادآوری در مرحله پایانی بودن کار ساخت کارخانه پتروشیمی و آبرسانی به زمین های خان احمد در باشت بیان کرد: اجرای طرح های حوزه برق برای تامین نیروی برق صنعتی در شهرستان های گچساران و باشت ضروری است.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز در این آئین گفت: استان در زمینه طرح های آب،برق و فاضلاب به یک کارگاه بزرگ سازندگی تبدیل شده است .

حسین کلانتری با بیان اینکه دشمن به دنبال ناامید کردن مردم از نظام جمهوری اسلامی ایران است ،تاکید کرد: با بهره برداری از طرح های این حوزه ،توسعه کهگیلویه و بویراحمد شتاب می گیرد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان نیز در این آئین گفت: طرح پست ۲۳۰ کیلو ولت برق ساران گچساران با ۷۰۰میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات شرکت برق منطقه ای خوزستان احداث شد.
محمود دشت بزرگ ادامه داد: از این میزان اعتبار ، ۶۳۰میلیارد ریال برای خرید تجهیزات و ۷۰میلیارد ریال برای اجرای طرح هزینه شده است.

وی اظهار کرد: با بهره برداری از این پست درصد بارگیری از تجهیزات برق شهرستان کاهش یافته و برق مورد نیاز برای توسعه زیرساخت های صنعتی و دیگر مصارف فراهم می شود.
وی ادامه داد: عملیات اجرایی این طرح در سال ۹۶در زمینی به مساحت ۲.۲ هکتار آغاز شد.

دشت بزرگ بیان کرد: هم اکنون ۲۵ طرح حوزه برق کهگیلویه و بویراحمد با سرمایه گذاری یکهزار و ۳۳۰ میلیارد تومان در دست اجراست و براساس برنامه ریزی انجام شده این طرح ها تا سال ۱۴۰۳ بهره برداری می شود.

کلنگ احداث خط ۲۳۰کیلو وات برق دوگنبدان- چنارشاهیجان با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو در نیروگاه چم شیر شهرستان گچساران به زمین زده شد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد روز شنبه درآیین آغاز این طرح گفت: ۲۶۰میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات شرکت برق خوزستان برای اجرای این طرح تامین شده است.
حسین کلانتری تصریح کرد: از این میزان اعتبار ، ۱۹۰میلیارد ریال برای خرید تجهیزات و ۷۰ملیارد ریال برای اجرا هزینه می شود.
وی بیان کرد: انتقال توان نیروگاه برقابی چم شیر به شبکه برق سراسری، پایداری و تثبیت ولتاژ در پست ۲۳۰کیلوولت دوگنبدان، افزایش ظرفیت و تقویت شبکه برق گچساران  از مهمترین اهداف اجرای این طرح است.
کلانتری ابراز کرد: این طرح برای ورود و خروج یک مدار از خط ۲۳۰کیلو ولت دوگنبدان-چنارشاهیجان در پست نیروگاه چم شیر بطول ۲۶کیلومتر بصورت ۲مداره ساخته می شود.
وی طول خط شبکه فوق توزیع برق این طرح را ۲۶کیلومتر اعلام کرد و گفت: این طرح تا پایان سال ۹۹به بهره برداری خواهد رسید.

شهرستان گچساران یکی از شهرهای هشت گانه کهگیلویه و بویراحمد است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.